Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü

  • Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü
  • Tanıtım
Tanıtım

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik programı

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü 1998 yılında eğitime başlamış olup, 2002 yılında ilk mezunlarını vermiştir.  Bölümümüz  Özellikle, mesleğe yönelik olarak eğitim ve öğretim amaçlayan bu bölüm ile hem bu bölümü tercih edenlere hem de turizmin farklı sektörlerine yönelik faaliyette olan işletmelere önemli avantajlar sağlayacaktır. Mezunların istihdamlarına yönelik, yüksekokulumuz ve sektörler arasında işbirliği sağlanacak ve istihdam edilen öğrencilerin istatistikleri tutulacaktır.

Turizm işletmeleri ihtiyaç duydukları uzman yetişmiş eleman ihtiyacını bu bölümden mezun olanları değerlendirerek karşılayacak ve bu sayede, daha kaliteli hizmet, beraberinde turist memnuniyetini arttırarak ülkemize gelen turist sayısında artışa neden olacaktır. Dolayısıyla mezunların ve işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamakla beraber ülkemizi tercih eden turistlere yönelik de beklenen hedefler sağlanmış olacaktır.

Turizm ve Otelcilik Meslek Liselerinden mezun olan öğrenciler yükseköğretim imkanına kavuşacak ve beraberinde almış oldukları temel lise eğitimlerini geliştirme fırsatı bulacaklardır. Alacakları diploma ile Turizm İşletmecisi unvanına kavuşacak ve daha kalifiye olarak sektörde çalışacaklardır.

Yapımı tamamlanmış olan yeni eğitim binası ve uygulama otelimiz bu bölümü tercih eden öğrencilere tam kapasiteyle hizmet vereceğinden okulumuzun fiziki imkanlarından maksimum seviyede yararlanılmış olacak ayrıca öğrenci sayısındaki artış beraberinde ilçe ekonomisine ve dolayısıyla ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacaktır. Bu noktada, kıt kaynakların kullanımı da arttırılmış olacaktır.

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik İkinci Öğretim programından mezun olan kişiler başta otel, restoran, seyahat ve eğlence işletmeleri olmak üzere her türlü turizm işletmesinde görev alabileceklerdir. Ayrıca, bu bölüm mezunları seyahat firmaları, endüstriyel yemek işletmeleri gibi hizmet endüstrilerinde yer alan birçok işletmede istihdam olanağı bulabileceklerdir. Mezunlar kendi imkanlarıyla açabilecekleri bu ve benzer işletmelerde çalışma imkanı da bulabileceklerdir.

Ünite Çeşidi                                    Birim Sayısı             Toplam Kapasite

Derslik (Teorik Dersler)                             9                            450

Derslik (Uygulama Restoranı)                     1                               60

Derslik (Bilgisayar Laboratuarı )                1                              50

Derslik (Yabancı Dil Laboratuarı)                1                              50

Öğrenci Kafeteryası                                      1                            300

Kütüphane                                                   1                       10,000 kitap

Konferans Salonu                                         1                            150

Öğrenci yemekhanesi                                    1                           500

Bürolar                                                          30                           60

Uygulama Oteli

Ünite Çeşidi                                                 Birim Sayısı     Toplam Kapasite

Oda Sayısı                                                    20                           48

Restoran                                                        1                        100

Mutfak                                                           1                        500

Toplantı Salonu                                             1                           50

Okulumuz Mezunlarından Bazı Öğrencilerimizin Düşünceleri;

1998 yılında Gazi Osman Paşa Üniversitesi Zile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik ile başlayan üniversite hayatım dört yılın ardından dersler, ödevler, projeler, yaşanan arkadaşlıklar ve sosyal faaliyetlerle çabucak geçiverdi ve mezun oldum. Mezuniyetin ardından başlayan iş yaşantısıyla gördüm ki, üniversite hayatımın her anının bana kattığı bir değer varmış ve her bilgi çok önemliymiş. Bugün anlıyorum ki, turizmci olabilmenin asıl gereği olan insan ilişkilerinin gücü, öğrenebilmeyi öğrenme,  mezuniyet sonrası iş yaşantısı için gereken bilgilendirmeler ve öneriler değerli eğitmenlerimiz tarafından bize çok iyi bir şekilde sunulmuş. Acısıyla ve tatlısıyla, iyiliğiyle ve sıkıntısıyla biten üniversite hayatımda Gazi Osman Paşa Üniversitesi’nde bulunmaktan mutluluk duydum. Bizlerde emeği olan değerli öğretim görevlileri ve idari personele teşekkürü bir borç bilirim. Hepinizin emeğine sağlık.

HAYDAR BULUT

İLKER ÖZTÜRK (2003-2007)

2007 yılında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Zile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’ndan mezun oldum. Yüksek lisansını 2009 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Anabilim Dalı’nda tamamladım. 2007 yılından itibaren Cumhuriyet Üniversitesi Cumhuriyet Meslek Yüksekokulunda Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktayım.

Üniversite eğitimimde okulumun bana vermiş olduğu teorik bilgiler oldukça fazladır. Bununla beraber okulumuz da uygulama alanının olması yaz aylarında gitmiş olduğum stajımda bana fazlasıyla yardımcı oldu. Okulumu bitirdikten sonra hem bilgi anlamında yetişmiş hem de teorik bilgileri turizm sektöründe uygulayabilecek duruma gelmiş oldum. Bu okuldan mezun olanlar için sektörde çabuk yükselebilecekleri kalifiye bir yöneticilik ya da akademisyen olabilme imkânları rahatlıkla bulunacaktır. Çizmiş olduğum bu akademisyenlik rotasında okuldan almış olduğum teorik ve pratik bilgileri rahatlıkla öğrencilerime aktarabiliyorum.

                                                                                                                                                                 21.02.2011

2005-2010 yılları arsında öğrenimimi tamamlamış olduğum okuldan sektörsel bazda bana lazım olan bilgileri aldığıma inanıyorum. Kişisel gelişim olarak ta şahsıma tanınmış olan imkânlarla iş hayatımda bana lazım olacak bilgileri aldım ve uyguluyorum. Kariyerimde ki hızlı ilerleyişimi okulda sosyal içerikli programlara önem verilmesi ile elde ettiğime inanıyorum. Okulumun gelişimi ve turizm sektöründe söz sahibi olabilmesi için elimden geleni yapma gayretindeyim Eğitimimde emeği geçen tüm hocalarıma tüm arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunar, hepsinin başarılarının devamını dilerim.

                                                                                                                          Mehmet Mustafa ÇAKMAK

HAPPY ELEGANT ÖNBÜRO MÜDÜRÜ

Kendini duyarlı kabul eden her vatandaş gibi en büyük yatırımın çocuklara yani öğrencilere yapılan yatırım olduğuna inanan birisi olarak öğrencilerimizin dünya insanı olmasını bununda ancak eğitimle gerçekleşeceğine ve ilk aşamada en az bir yabancı ve özgüvenin şart olduğunu düşünen biri olarak 2006 yılında GAZİOSMANPAŞA üniversitesine başladım ve 2011 yılında da mezun oldum. Şimdi bir dünya insanı olmak ve hayatta başarılı olabilmek için sahip olmam gerekenden çok daha fazlasına sahip olduğuma inanıyorum. İsimlerini tek tek sayamayacağım ama bu günlere ulaşmamda emeği geçen ZİLE DİNÇERLER TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE OTELCİLİK YÜKSEK OKULU değerli yöneticilerine ve çok saygıdeğer hocalarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum…

SAYGILARIMLA

SİNAN KAYA

Merhabalar,  

2005 yılında şehrin tam merkezinde küçük bir bina içrisinde kurulu Zile Dinçerler Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O ‘na kayıt yaptırdığımda 4 yılımın nasıl geçeceği konusunda ciddi kuşkular taşıyordum.Fakat küçük ,şirin ilçe ile birlikte öğrenciler arası ,öğrenci – öğretmen, öğrenci –esnaf ilişkisinin yakın ve samimi olduğu bir ortamda eğitimimizi tamamladık. 4 yıllık süre zarfında kurmuş olduğumuz güçlü iletişim bağları , almış olduğumuz ciddi ve kaliteli eğitimin birçok üniveristedebu seviyede olmadığını yakınen bilmekteyim.Okul döneminde öncülük yaptığımız yurtdışı eğitim fırsatlarıyla birlikte her yıl ortalama 30 arkadaşımızla birlikte çeşitli programlarla Avrupa ve Amerika’ya çalışma amaçlı seyehatlar gerçekleştirdik.Eğitim süresince part-time çalışma fırsatı bulduğum  özel bir firma ile mezuniyet sonrası  tam zamanlı çalışmaya başladım

Adres : Zile - Alaca Yolu 3. Km. 60400 Zile / Tokat Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2018© Tüm Hakları Saklıdır.