Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Bölümü

  • Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Bölümü
  • Tanıtım

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümümüz;mutfak kültürünün kalite ve estetik açıdan geliştirilmesi amacıyla 2019 yılında açılmıştır. Aşçılık alanında kariyer yapmayı düşünenler için ideal bir bölümdür. Bölümün amacı konaklama ve yiyecek-içecek işletmeleri için nitelikli yönetici şefler (aşçılar) yetiştirmektir. Bu bölümden mezun olmak için öğrencilerin staj yönergemize uygun işletmelerde 60 iş günü staj(iş yeri eğitimi) yapması gerekmektedir. 

Bu bölüm mezunları ülkemizdeki otel veya restoranlarda çalışabildiği gibi, alanda kendini geliştirenler yurt içi veya yurt dışındaki ünlü restoranlarda çalışabilmektedir. Bu bölümü okumayı düşünen öğrencilerin detaylarla baş edebilmesi, stresli anlarda sakin kalıp odaklanarak işini yapabilmesi, detayları konusunda titiz olması önemlidir.

Her ülkenin kendine has yemek kültürü vardır. Türk mutfağının da dünyada tanınırlığını arttırmak için bu işin eğitiminin üniversitelerde alınması gerekmektedir.

“Yemek kültürümüzü sunmalıyız”

Yemek kültürünün dünyaya tanıtma noktasında gastronominin çok önemli bir noktada durduğunu artık herkes kabul etmektedir. “Seyahat eden insanların yüzde %25’i  gastronomi konusunda seyahat yapmaktadır.

İnsanlar seyahat ettikleri yerlerin yemek kültürünü öğrenmek istiyorlar.

Her ülkenin kendine has yemek kültürü vardır. Bizimde dünya mutfağında daha çok tanınmamız için yemek kültürümüzü sunmamız lazım. Bunu da öğrencilerimizi yetiştirerek yapabiliriz. Mutfağımız 9 bin yıllık bir geçmişe sahip. Tarihi derinliklere baktığımız zaman mutfağımızın çok kaliteli olduğunu görmekteyiz.

Mezunlarımızın Çalışma Alanları

Konaklama işletmelerinin yiyecek-içecek departmanlarında, restoran, bar, vb. bağımsız yiyecek-içecek işletmelerinde orta ve üst kademe mutfak yöneticisi

Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri, Anadolu Kız Meslek ve Kız Meslek Liseleri ve ilgili diğer meslek liseleri ile Turizm Eğitim Merkezlerinde, Mutfak, Servis ve Bar, Yemek Pişirme, Yiyecek İçecek Hizmetleri gibi, alanları ile ilgili uygulamalı derslerde öğretmen olarak çalışabilme imkânı vardır.

Başarılı ve yatkın öğrenciler için akademik kariyer imkânı vardır.

Restoran, kafe, bar vs. işletmecisi olarak kendi işlerini kurabilme imkânı vardır.

Kendi işlerini kurabilme ve iş yeri açabilme imkanı vardır.

Havayolu işletmelerinde çalışma imkanlarıda vardır.

 

 

 

Adres : Zile - Alaca Yolu 3. Km. 60400 Zile / Tokat Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2018© Tüm Hakları Saklıdır.